Det finns liv efter döden

Vi har ibland studerat den mikroskopiska världen tillsammans, jag och mitt barnbarn (7 år). Jag hittade nyligen en rätt stor insekt 25-30 mm i längd död i botten av en vas och jag lade undan den i en tändstickask just med tanke på att vi tillsammans kunde studera en någorlunda väl bibehållen stor insekt under mikroskop.

Jag har idag två mikroskop, ett med förstoring upp till (optimistiskt) ca. 1000X och ett annat med någorlunda låg förstoring avsett för bl.a. reparation av modern elektronik. Det reparationsprojekt jag jobbar med för tillfället är ett litet Akai MIDI keyboard med mikro USB anslutning. Att återställa avslitna signalledare och en avsliten mikro USB kontakt är omöjligt att göra med mina nuvarande ögon … det skulle eventuellt ha varit möjligt i ungdomen. Lösningen är ett mikroskop med tillräcklig arbetshöjd och liten förstoring så att man kan jobba med ett kretskort med arbetsområdet kraftigt förstorat.

Vi startade upp reparationsmikroskopet och började titta på insektliket då min sjuåriga medhjälpare plötsligt frågade ”vad är det där”? Bredvid insekten låg en mörk prick kanske 1 mm lång som långsamt rörde sig framåt.

Vi ökade förstoringen och kunde se att det tydligen är någon typ av larv med en gles päls av styva hår samt jättelånga känselhår(?) i framändan(?) eller bakändan . Medan vi tittade så kom det ut några larver till för att kontrollera vad som hände med deras värld.

Mikroskopet har en inbyggd kamera vilket gjorde det möjligt att enkelt ta bilder då vi hittade något intressant.

Kanske någon vet vad den stora insekten heter och vad det är för larver som fötts ur döden?

Den avlidna på ”lit de parade”. Storleken är ungefär 25-30 mm.

Djuren som kom ut ur insekten är ungefär 1 mm långa och utan hjälpmedel ser de ut som en liten aningen långsmal prick som dock ibland långsamt rörde sig.

Jag hade väntat mig att insekten jag hittade var ett dött skal men det visade sig att det var en jättestor värld för andra invånare!

Det är alltid lika trevligt att titta på olika saker med ett barn som alltid är intresserat av allt mellan himmel och jord. I detta fall blev det intressanta diskussioner kring död och de kretslopp som ger upphov till nytt liv.

Det var intressant att se hur god koordinationsförmåga en 7-åring kan ha. Vi använde tandpetare som hjälpmedel för att titta på den stora insekten från olika håll. Min sjuåriga medhjälpare klarade utan problem av att med tandpetare valla larverna vi hittade utan att skada dem!

Efter att vi hade tittat färdigt fördes insektliket och dess världs invånare ut i naturen för att klara sig själva.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: