Den Finlandssvenska tidningen Hufvudstadsbladet, den största svenskspråkiga tidningen i Finland, hade i början av april en artikel om Psoriasis. Psoriasis är en hudsjukdom som läkarvetenskapen i likhet med många tidigare hudsjukdomar kategoriseras under rubriken autoimmuna sjukdomar vilket läsaren antagligen då skall förstå som att orsaken är okänd men man måste kunna ge en förklaring som låter vetenskaplig utan att egentligen förklara något överhuvudtaget.
Man uppskattar att ca. 30% av personer med psoriasis kommer att också få psoriasisrelaterade ledproblem.
Hudproblem tidigare genom medicinens historia
Pellagra studerades främst i Europa fram till slutet av 1800-talet då pellagraepidemier observerades främst i de södra delarna av USA. I början av 1900-talet nådde pellagra epidemiska proportioner i den amerikanska söderna. Mellan 1906 och 1940 drabbades mer än tre miljoner amerikaner av Pellagra och resultatet var över 100 000 döda. I början av 1900-talet ansågs det allmänt i läkarkretsar att pellagra berodde på något gift som de drabbade fick i sig via majs eller alternativt var någon bakterie orsak till problemen.
Dr Joseph Goldberger lade märke till att problemen verkade vara kopplade till dieten. Sjokdomen spreds inte via kontakt d.v.s. den var inte smittsam. Personalen i sjukhusen som behandlade Pellagra fick betydligt bättre mat än patienterna. Slutresultatet var att sjukdomen berodde på brist på Niacin d.v.s. vitamin B3. Då man började tillföra niacin till mjöl så försvann Pellagra snabbt … och en intressant följd var att många psykiskt sjuka på sinnesjukhusen kunde åka hem eftersom de plötsligt blev friska. Man kunde senare visa att de kvarvarande skitsofrena patienterna ofta kunde botas genom att ge dem stora doser Niacin (upp till några gram per dag).
Brist på järn kan ge diverse hudproblem t.ex. bristningar i huden vid mungiporna, svårt kliande som kan ge upphov till rodnande områden på huden. Boten är tillskott av järn.
Brist på vitamin B12 kan ge upphov till blek hy, kalla händer och fötter. Brist kan också ge upphov till pigmentförändringar mörka fläckar/ljusa fläckar. Andra problem är sår i mungiporna, plötsligt grått hår, eksem och brist på vitamin B12 kan eventuellt påverka psoriasis. Lösning ge tillskott av vitamin B12.
Brist på C-vitamin leder till skörbjugg som också ger hudproblem.
Ovanstående eksempel visar att både vitaminbrist och mineralbrist (eller en kombination av olika orsaker) kan ge hudproblem som det observerbara symptomet på någon typ av akut brist på vitamin eller spårämnen. Är problemet psoriasis igen(!) ett exempel på en sjokdom där läkarvetenskapen försöker behandla symptomen utan att förstå de underliggande orsakerna? Bristsjukdomar behandlas bäst genom att avhjälpa bristen inte genom att behandla ifrågavarande bristsjukdoms symptom.
Bor och psoriasis
Man vet att bor i kroppen behövs för olika fysiologiska processer. I PubMed hittar vi:
… Det finns inte systematiska studier gällande säkerhet och effektivitet hos Bor på människor. Denna översikt beskriver nio indikationer: hormon reglering, förbättring av kognitiva funktioner, osteoartrit, osteoporos, vaginitis, kroppsbygge (höjer testosteronnivån), menupaus symptom, förhindrar blodpropp och psoriasis (utvärtes).
Vi vet att jordmånen i Finland och Sverige ställvis kan vara extremt borfattig. Borbrist har visats ge upphov till tillväxtproblem hos t.ex. gran. En direkt fråga som man då kanske bör ställa sig är: Om borbrist ger synliga problem (missformade trädtoppar) så vilka problem ger motsvarande borbrist upphov till hos människor och djur i samma områden? Man kan antagligen anta att borintaget t.ex. via vatten är för lågt. Vilka symptom kan borbristen ge upphov till.
Jag hittade ett intressant påstående på nätet: Bornivåerna i människor med psoriasis är låga. Bor behövs för att konvertera D-vitamin till dess aktiva form.
Man vet av erfarenhet att sol ofta ger lindring vid psoriasis, men inte alltid. En förklaring är att sol producerar D-vitamin som antas kunna ge lindring. Om vi antar att det behövs bor för att kroppen skall kunna producera aktivt D-vitamin så kunde borbrist vara en förklaring till varför sol inte alltid hjälper d.v.s. bor skulle vara en nödvändig komponent för att D-vitamin skall ha effekt.
Användning av Bor mot ledproblem
Dubbelblindförsök av Rex Newnham visade att tillskott av bor verkar ge lindring för olika typer av ledproblem. Tidsskalan är relativt lång och de största effekterna kunde ses efter 8 veckors bortillskott. Om vi antar att ledproblem vid borbrist uppstår långsamt som en följd av den naturliga förnyelsen av benstommen så verkar det naturligt att anta att korrigering av den underliggande bristen kräver relativt lång tid, veckor till månader.
Vi kunde ovan se att Psoriasis och ledproblem Arthrit verkar vara kopplade eftersom risken för ledproblem är betydande (30%) för personer med Psoriasis. Det verkar då vara naturligt att anta att tillskott av Bor kunde ge lindring också för Psoriasis om Psoriasis och ledproblem har samma underliggande borbrist som orsak.
Personligen har jag under lång tid höjt mitt eget borintag genom att ta ca. 70 mg borax per dag. Jag lägger boraxen i varmt kaffe/te eftersom borax löses bäst i varmt vatten.
Mängden bor som behövs är liten vilket ger vissa problem med dosering. Jag har själv löst problemet genom att på 3d skrivare skriva ut en specialskopa som mäter utt ca. 70 mg borax vilket motsvarar något under 10 mg bor.
Jag värmer den utskrivna ”skopan” och böjer den fyrkantiga skeddelen i 90 graders vinkel i förhållande till skaftet. Detta gör att man inte får en onödigt stor dos till följd av pulver på själva skaftet. Den uppmätta mängden är kontrollerad genom vägning på en elektronisk våg med upplösningen ca. 10 mg d.v.s. dosen ligger mellan 65-75 mg.
Det har varit möjligt att köpa borax över nätet från England men också östeuropa och Turkiet. Borax utvinnes som sådan ur jorden d.v.s. den renas inte och naurlig Borax är ren till ca. 99%. Intresserade kan kontakta mig så kan jag ge tips om länkar via vilka borax kan köpas. Notera att jag inte säljer borax.
Intressant föreläsning om Bor
Länkar (i huvudsak på engelska):
Koppling mellan psoriasis och artrit.
Kommentera