Att fasta

Många religioner har en eller flera påbjudna fasteperioder. Vid första påseende kan fasta verka vara någonting som endast är ägnad att stärka karaktären hos de troende utan andra fördelar, detta är dock en felaktig föreställning.

Fasta ger många medicinska fördelar

Fasta ger förutom karaktärsbyggande fördelar också direkta medicinska fördelar.  Jag beskriver nedan fasteperioden i min egen religion, jag är bahai. Motsvarande fasta finns i många andra religioner även om det kan finnas små skillnader som jag dock uppfattar vara oväsentliga.

Bahaifastan är en period från början av mars fram till vårdagjämningen. Under fasteperioden strävar man att undvika mat och dryck mellan solens uppgång och nedgång. Det är intressant att se att olika individer uppfattar fastan mycket olika. Vissa individer lider av en fruktansvärd hunger medan andra verkar klara av att vara utan mat och dryck helt utan problem. Orsaken till de här skillnaderna är, uppfattar jag, vilken typ av kost personen som fastar äter under de tillåtna tiderna.

Då kroppens metabolism går över från normalt ätande till att bränna lagrat fett, övergången kräver bortåt ett dygn beroende av vad som äts om fastan inte är total, så kommer kroppen först att ge sig på de egna vävnaderna. I början av fastan kommer alltså kroppen först att tömma glukosförrådet (socker) därefter bryts en liten mängd vävnader, sannolikt sådana vävnader som även annars snart skulle ha eliminerats. Efter 16-30 timmar går kroppen over till att bränna fett. Insulinnivån är nu låg vilket även gäller blodsockernivån. Ur kroppens fettförråd hämtas fett (ketoner) som i de flesta fall kan användas av kroppens celler direkt i stället för socker. T.ex. hjärnan använder ketoner som ett normalt reservbränsle … ur naturens synvinkel skulle det knappast ha varit speciellt bra om en individ efter en snabb språngmarch skulle stänga av hjärnan då det inte finns fritt socker … människosläktet skulle inte ha blivit långlivat. Det finns dock en celltyp som inte kan utnyttja ketoner och det är cancerceller. Fasta med lågt blodsocker gör att en eventuell cancer går på sparlåga och eventuellt elimineras av kroppens immunsystem som varande defekta vävnader som borde putsas bort. Min personliga uppfattning om fasta utan dryck är att detta ökar kroppens stress i viss mån vilket eventuellt hjälper immunsystemet att känna igen defekta vävnader.

Problem vid fasta

Om man fortsätter att äta som man gör normalt utanför fastan … under de tider då detta är möjligt så blir nyttan av fastan relativt liten. Ett uppehåll i ätandet på ungefär tolv timmar sänker blodsockret men kroppen hinner inte gå in i fettbränningsmod och resultatet är att personen som fastar kommer att vara vrålhungrig varje kväll då ätande igen är tillåtet. Hungern är lyckligtvis relativt lätt att hantera:

Att hantera hungern

Det är välkänt frän medicinsk forskning att socker snabbt tar bort hungerskänslan och blodsockret stiger snabbt. Man vet också från forskningen att kroppen då blodsockret sjunker kommer att uppfatta sjunkande blodsocker som hunger. Resultatet blir lätt ett ”jo-jo” ätande där man med korta intervall äter något för att hantera hungern men eftersom man äter kolhydratrika mellanmål så blir man mycket snabbt hungrig igen.

Det visar sig dock att mättnadskänslan effektivare styrs av fett. Om personen äter tillräckligt mycket fett i stället för kolhydrater (socker, bröd, pasta ….) så kommer blodsockerhalten att stiga endast lite efter t.ex. morgonens måltid. Om blodsockerhalten inte stiger och vi via fett säger åt kroppen att vi är mätta så kommer vi inte heller att uppleva en våldsam hunger några timmar efter måltiden eftersom blodsockret hålls konstant utan någon snabb nedgång.
Fett och alldeles särskilt mättat fett har demoniserats i över 50 år utan hållbara vetenskapliga belägg.  Det mättade animaliska fettet har ersatts med olika typer av fröoljor som modifierats på kemisk väg så att de blir fasta och kan användas som margarin. De här fetterna är onaturliga för vår kropp och sannolikt skadliga … tänk dig att du äter industrifett … vaselin. De konstgjorda fetterna är normalt gråa och smaklösa och därför färgas de och smaksätts artificiellt så att de skall påminna om smör.  Det är intressant att se vad som händer i Sverige där man de senaste 10-15 åren främst genom läkaren Annika Dahlqvist haft en stort intresse för LHCF kost (extremt lite kolhydrater och mycket naturligt fett).

HearthHealth_butter_sweden.png

Bilden visar trenden för smörkonsumtion i Sverige i samma kurva som hjärtsjukdomar.  Bilden är tagen ur videon ”Reversing Obesity & Diabetes – The Low Carb High Fat Diet – holytext.org” som hittas på youtube.

”Vi der hur trenden för män, den övre kurvan, var långsamt minskande sedan början av 1990-talet för att därefter kraftigt minska samtidigt som smörkonsumtionen går upp kraftigt. Lite mera dramatiskt kan man presentera detta som:

HearthHealth_butter_sweden2.png

Notera hur hjärtsjukdomarna halveras hos män då mängden mättat fett i form av smör ökar. Betyder detta att det är smöret som är den magiska medicinen mot hjärtsjukdomar, diabetes etc. ? Knappast! Min gissning är att den ökande smörkonsumtionen är ett indirekt mått på hur väl LCHF kosten har slagit igenom i Sverige. Smörkonsumtionen ökar eftersom det är ett hälsosamt fett som är lätt att komma över. I andra delar av världen äter man t.ex. i stället rätt stora mängder kokosfett.

Bekväm fasta

Man kan fasta relativt bekvämt så att man äter en fet och mycket kolhydratfattig måltid på morgonen. Ett exempel är en brittisk frukost med ägg, bacon, smör men inget rostat bröd. Brödet kan bytas ut mot olivolja, avocado, fet ost etc. Inga drycker med socker d.v.s. ingen juice, inget socker i kaffet. Gärna kan man lägga till lite sallad, tomater etc. som har vuxit ovan jord då dessa grönsaker är fattiga på kolhydrater. Avocado innehåller extremt mycket nyttigt fett och därmed väldigt lite kolhydrater. Gillar man att dricka mjölk så skall det vara helmjölk eftersom helmjölk innehåller nyttigt fett. Fettri mjölk som, då fettet är borttaget, till största delen består av mjölksocker vill vi inte ha eftersom detta skapar hungerkänsla genom att blodsockret påverkas.

På kvällen kör man igen med samma princip d.v.s. man väljer så lite kolhydrater som möjligt men accepterar fett i sådana mängder som kroppen accepterar. Vi äter alltså precis så mycket det känns bra och så länge vi är hungriga men inte mera. Det finns inget behov av att stuffa sig full eftersom det fett vi äter hållern hungern borta länge.

Varför fet fastemat

Avsikten med den feta maten är att tvinga ner kroppens insulin- och sockernivå. Lågt insulin betyder att kroppen signalerar till fettcellerna att det är tid att börja ta ut fett ur kroppens fettlager. Så länge insulinet är högt kan kroppen inte ta ut fett ur de egna förråden utan kroppen fortsätter att lagra fett. Insulin är det hormon som befaller kroppen att lagra fett.

Då kroppen väl har gått över i fettförbränningsläge så försvinner hungern eftersom kroppen normalt i vårt västerländska samhälle har fettförråd som räcker många veckor. Det finns inget behov av någon kraftig hungerssignal eftersom kroppen inte lider brist på mat. Vi är konstruerade för att utan några större problem kunna vandra i flera dagar helt utan mat.

Ätande av t.o.m. relativt små mängder kolhydrater leder till att kroppen inte går över i fettförbränningsläge utan den växlar mellan hög sockernivå och förstadiet till fettförbränning d.v.s. kroppen producerar socker som tas ur de egna musklerna och organen … resultatet är en våldsam hunger. Hantering av hungern är alltså helt beroende av att man strikt undviker kolhydraterna under hela fasteperioden.

Risker med fasta

Personer med diabetes bör följa med blodsockernivån eftersom blodsockret, eventuellt efter en mycket kortvarig höjning, sjunker kraftigt. Lösningen är då inte att kompensera med socker och kolhydrater utan att minska på insulinet. Det vi eftersträvar är naturligtvis en betydligt lägre insulinnivå vilket löser många av de problem som uppstår vid diabetes typ 2.

Sammanfattning

  • Fasta är nyttigt och kroppen mår bra av fasta.
  • Fasta kombinerat med mycket lite kolhydrater och kraftigt höjt fettintag tar bort hungern som förorsakas av snabba blodsockersvängningar. Förutsättningen för att ta bort hungern är att man inte över huvudtaget äter ”normal” kolhydratrik kost.
  • Demoniseringen av mättat fett är en myt. Det finns inga goda vetenskapliga belägg på detta. Däremot finns det idag en stor mängd publikationer som pekar på de problem vårt överdrivna kolhydratintag skapar hos en stor del av befolkningen.
  • Fastan är en god möjlighet att experimentera med LCHF kost och ett extra bonus är att fastan blir mycket lättare att genomföra eftersom hungern försvinner då mängden fett i maten ökar och mängden kolhydrater kraftigt minskar.
  • Dagens kostpyramid med mängder av kolhydrater som bas bygger på 50 år gammal vetenskap som har bevisats bygga på forskningsfusk. Den på stora mängder kolhydrater baserade kostpyramiden är antagligen osaken till miljoner och åter miljoner människors förtidiga död efter ett långvarigt lidande. Läkarskrået som borde vara väl påläst har mycket svårt att acceptera naturliga metoder för att hantera diabetes typ 2 och övervikt eftersom detta samtidigt betyder att man har gett skadliga råd åt befolkningen i tiotals år och man har orsakat död för miljoner människor i oförstånd.
  • Hur man botar typ 2 diabetes har varit känt i mer än hundra år. Tidigare kallades diabetes för sockersjuka. Typ 2 sockersjuka där personen ännu producerar insulin botas genom att helt enkelt eliminera socker och största delen kolhydrater ur kosten. Detta kan göras helt utan bieffekter, hälsan förbättras dramatiskt och i fall av svår övervikt går vikten ner kraftigt.

Kostråd för personer med diabetes före insulinets tid

I Kostdoktorns video nedan finns en intressant hänvisning till en bok från 1917 med instruktioner angående kost för diabetiker.
1917_diabetic_diet
Utanför bilden visas ytterligare makaroni (pasta) som strikt förbjuden för diabetiker.

Vilken är år 1917 läkarens rekommenderade hälsosamma mat som botar diabetes typ 2?
1917_health_food.png

Vi har alltså inget nytt under solen. Hela problemet med övervikt och diabetes typ 2 är lätt att förstå och botemedlet är självklart. Har man ”sockersjuka” så eliminerar man socker och kolhydrater så väl som möjligt ur kosten. Resultatet är att kroppen läker sig själv i enlighet med de gamla grekernas talesätt ”Låt maten vara din medicin och låt dim medicin vara din mat” men då måste man ju komma ihåg att den medicinska industrin nog skulle göra en brakförlust.

Videon av Kostdoktorn i sverige är intressant att titta på som bakgrund till ovanstående diskussion. Bilderna tidigare i texten är klippta ur nedanstående intressanta video. Notera att jag inte har något att göra med den religiösa organisation som tydligen står bakom videon. Innehållet är bra och innehåller ingen religiös propaganda av någon sort. Notera att språket i videon är Engelska även om föreläsaren är svensk.

 

Etiketter:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: