Jag har under senare tid skrivit flera artiklar gällande 2019-nCoV (Coronaviruset) som idag verkar spridas snabbt över världen. Situationen är sannolikt allvarlig i Iran men också i Italien. Sannolikt har sjukdomen spritts till många andra platser men eftersom inkubationstiden är lång (det talas om 24 dagar i stället för normala 14 dagar) och sjukdomen smittar då patienten fortfarande är symtomfri så kan mörkertalet vara mycket stort. Situationen blir inte bättre av att myndigheterna på vissa områden sannolikt ger ut felaktig information.
Min läsare skickade intressant länk gällande virusinfektioner . Artikeln ”Lipinski 2015, Ebola and Selenium: How not to catch the 2019 Novel Cononavirus (2019-nCoV)” innehåller ett antal intressanta vidare länkar värda att titta på.
Utgångspunkten är frågan varför är vissa människor naturligt immuna mot Ebolaviruset (Lipinsky & Harvard)? Svaret kan eventuellt vara att brist på Selen ökar risken för virusinfektioner.
Då detta överförs till 2019-nCoV viruset får vi följande påstående:
The only people that can be infected by the 2019-n Coronavirus have less than 98.7 µg/L of Selenium in plasma or serum. Those who have enough Selenium are immune to this and all other enveloped viruses. Selenium can be obtained from Brazil nuts, Selenium pills or Astragalus tea.
Översatt till svenska: De personer som kan infekteras av 2019-nCoV har mindre än 98,7 ug/L Selen i plasma eller serum. De som har tillräckligt Selen är immuna mot denna och andra virus försedda med skal. Selen fås från Brazilnötter, Selenpiller eller Astralagus te.
Ovanstående är baserat på en artikel av Lipinski (från Harward universitetet) i tidskriften British Journal of Medicine and Medical Research.
Artikeln förklarar hur natriumselenit kan reducera eller förhindra virus från att tränga in i celler för att infektera dem. Han skriver: ”Detta billiga och lättilgängliga tillskott i maten kan vara den ultimata inhibitorn för Ebola och andra virusinfektioner av virus med skal.” Han antyder dock att selen inte bör användas med vitamin C som kan inaktivera det.
Kommentaren angående C-vitamin är intressant. Maxidoser (16g/dag och mer) C-vitamin verkar i sig ha effekt mot vissa virusinfektioner vilket jag har skrivit om tidigare. Vi har alltså här en klar konflikt. Personligen ser jag inget problem i att ta extra selen trots att jag äter rätt mycket C-vitamin. Om C-vitamin inaktiverar Selen så verkar det självklart att ett ökat intag Selen åtminstone inte är någon nackdel. Det är dock skäl att notera att i stora doser är Selen giftigt. Den övre gränsen torde ligga kring 400-600 ug/dag. De tillskott av t.ex. Selen och Zink man hittar i handeln innehåller 100-200 ug Selen per tablett vilket bör vara säkert men dosen bör knappast i onödan överskridas.
Ur samma källa:
”Det är känt att Ebolavirusets, och andra virus med RNA skal, virulens är beroende av ett första steg där viruset kopplas till cellens membran. Efter detta första steg så tränger viruset in i cellens cytoplasma genom att det bildas hydrophobiska taggar som gör hål på cellens lipid dubbelhinna. Bildandet av dessa taggar katalyseras av virusproteinet disulfid isomeras (PDIred) som sätter igång en kedja disulfid utbytesreaktioner. Resultatet är att hydrophobiska protein epitoper exponeras. Om lämpliga ledsagare saknas så bildas taggar som kan tränga igenom cellmembranet.
I detta meddelande diskuteras bevis på att kedjan disulfid utbytesreaktioner kan förhindras genom en liten redoxmolekyl — Natrium Selenit. Tanken är att detta billiga och lättillgängliga kosttillskott kan vara den ultimata inhibitorn för Ebola och andra virus försedda med skal.”
”andra virus försedda med skal” det betyder i praktiken i stort sett alla virus.
Spridningen av 2019-nCoV enligt Kinesiska källor:
Vi kan jämföra området Wuhan med de största problemen i Kina med områden med Selenbrist i Kina.
Vattenlöslig Selen i olika delar av Kina. Notera att brist inte nödvändigtvis helt sammanfaller med de största bristområdena eftersom det är oklart vilka områden storstäder använder som källa för lantbruksprodukter och därigenom halten Selen i tillgängliga livsmedel.
Är orsaken till problemen i Wuhanområdet åtminstone delvis en följd av Selenbrist?
Övrigt
Vi kan redan se de första tecknen på att 2019-nCoV finns i Europa och aktivt sprids. Vill man agera själv och förbereda sig för eventuella kommande problem så hänvisar jag till en tidigare artikel 2019-nCoV nödbuffert .
I italien börjar man se nedstängning av Norditalien .
Vill man lägga upp säkerhetsförråd så är den korrekta tidpunkten nu, inte i morgon eller nästa vecka. Notera igen att det inte är självklart att det uppstår stora problem men att det är helt vettigt att ha torrskaffning, kokmöjligheter etc. för att klara några veckor utan behov att gå till butiken. Det är också vettigt att ha en del kontanta pengar eftersom det kan uppstå störningar i t.ex. banktjänster.
Lars Bern ger på sin blogg några goda råd: Coronaepidemin några råd . Jag instämmer helt.
Kommentera