Archive for 24 september, 2019

Bortskämda studenter i Cambridge

24/09/2019

De åtgärder Europas gröna studenter eftersträvar leder, om de implementeras, till miljoner männioskors död. Benny Peiser diskuterar Europas försök till självmord.

Vi vet idag att 10-20 ggr fler människor dör i Europa till följd av kyla än värme … ändå vill man sänka temperaturen. Det är väldigt intressant att samtidigt se att ingen kan säga vilken den eftersträvade temperaturen är.

Det finns inte idag några som helst objektiva mätningar som skulle visa mätbara effekter av de miljarder mänskligheten har flyttat från skattebetalarnas fickor till världens lilla klick superrika. Skall vi faktiskt satsa en miljard per dag på något som inte är mätbart samtidigt som en höjning av tredje världens levnadsstandard och bildningsgrad är nödvändigt för att stoppa en ohejdad folkökning.

Videon är väl värd att titta på (12 minuter på Engelska).


Pointman's

A lagrange point in life

THE HOCKEY SCHTICK

Lars Silén: Reflex och Spegling

NoTricksZone

Lars Silén: Reflex och Spegling

Big Picture News, Informed Analysis

Canadian journalist Donna Laframboise. Former National Post & Toronto Star columnist, past vice president of the Canadian Civil Liberties Association.

JoNova

Lars Silén: Reflex och Spegling

Climate Audit

by Steve McIntyre

Musings from the Chiefio

Techno bits and mind pleasers

Bishop Hill

Lars Silén: Reflex och Spegling

Watts Up With That?

The world's most viewed site on global warming and climate change

TED Blog

The TED Blog shares news about TED Talks and TED Conferences.

Larsil2009's Blog

Lars Silén: Reflex och Spegling